 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / Schrack  (RTD14012)
TE Connectivity / Schrack RTD14012
PartNo:
RTD14012
Manufacturers: TE Connectivity / Schrack
Qty: 4767
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT 16 A 12VDC
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:400 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:360 Ohms
Coil Current:33.3 mA