 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / Schrack  (RTS3T012)
TE Connectivity / Schrack RTS3T012
PartNo:
RTS3T012
Manufacturers: TE Connectivity / Schrack
Qty: 620
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO 16Amps
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Current
Contact Termination:Plug Pin
Mounting Style:Socket
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:400 VAC
Coil Termination:Plug Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:360 Ohms