 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / Schrack  (RTX3-1AT-B024)
TE Connectivity / Schrack RTX3-1AT-B024
PartNo:
RTX3-1AT-B024
Manufacturers: TE Connectivity / Schrack
Qty: 500
Request Qty:
Description: General Purpose Relays Power PBC Relay
RoHS:Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:16 A
Switching Voltage:250 VAC
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 V
Coil Resistance:890 Ohms
Coil Current:16 A