 All Product > Relays > General Purpose Relays > Panasonic Industrial Devices  (S2EB-L2-12V)
Panasonic Industrial Devices S2EB-L2-12V
PartNo:
S2EB-L2-12V
Manufacturers: Panasonic Industrial Devices
Qty: 91
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 4A 12VDC DPDT 2 COIL LATCH PCB
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Polarized
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:DPST (2 Form A), DPST (2 Form B)
Contact Current Rating:
Switching Voltage:
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Dual Coil Latching
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:720 Ohms
Coil Current:16.7 mA