 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity  (T90H1D12-24-18)
TE Connectivity T90H1D12-24-18
PartNo:
T90H1D12-24-18
Manufacturers: TE Connectivity
Qty: 549
Request Qty:
Description: General Purpose Relays 1FormA SPST 18V 30A
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Power
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:18 V