TE Connectivity (T90N1D42-24-01)
PartNo:
T90N1D42-24-01
Manufacturers:
TE Connectivity
Qty:
466
Request Qty:
Description:
General Purpose Relays RELAY PWR 24VDC SPST PCB
Details
Product:
Type:
Contact Termination:
Mounting Style:
Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:
SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:
30 A
Switching Voltage:
240 VAC, 28 VDC
Coil Termination:
Coil Type:
Coil Voltage:
24 V
Coil Resistance:
660 Ohms
Coil Current:
36 mA