 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T90N5D12-12)
TE Connectivity / P&B T90N5D12-12
PartNo:
T90N5D12-12
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 617
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPDT PCB 12 VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Power
Mounting Type:
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Resistance:155 Ohms
Coil Current:77 mA