 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T90S1D12-24)
TE Connectivity / P&B T90S1D12-24
PartNo:
T90S1D12-24
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 4986
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO PCB 24 VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Power
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 VDC
Coil Resistance:660 Ohms
Coil Current:36 mA