 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T90S1D42-12)
TE Connectivity / P&B T90S1D42-12
PartNo:
T90S1D42-12
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 476
Request Qty:
Description: General Purpose Relays SPST-NO 30A 12VDC PWR PCB/PNL MNT RLY
Product Information:
RoHS:
Product:
Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:12 VDC
Coil Resistance:155 Ohms