TE Connectivity / P&B (T90S5D12-24)
PartNo:
T90S5D12-24
Manufacturers:
TE Connectivity / P&B
Description:
General Purpose Relays SPDT PCB 24VDC
Details
Product:
Power Relays
Type:
High Power
Contact Termination:
Solder Pin
Mounting Style:
Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:
30 A
Switching Voltage:
277 VAC
Coil Termination:
Solder Pin
Coil Type:
Non-Latching
Coil Voltage:
24 VDC
Coil Resistance:
660 Ohms
Coil Current:
36 mA