 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92P7A12-240)
TE Connectivity / P&B T92P7A12-240
PartNo:
T92P7A12-240
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 117
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST-NO 30A 220/240VAC,RELAY
Product Information:
RoHS:
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:Flange
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:240 VAC
Coil Resistance:3800 Ohms
Coil Current:30 A