 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92P7A22-120)
TE Connectivity / P&B T92P7A22-120
PartNo:
T92P7A22-120
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 2586
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST-NO PNL MT 120AC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Flange
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:950 Ohms
Coil Current:30 A