 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92P7D22-48)
TE Connectivity / P&B T92P7D22-48
PartNo:
T92P7D22-48
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 118
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST-NO 40A 48VDC PWR PCB/PNL MNT RLY
Product Information:
RoHS:
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:48 VDC
Coil Resistance:1390 Ohms