 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92S11A22-120)
TE Connectivity / P&B T92S11A22-120
PartNo:
T92S11A22-120
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 909
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPDT PNL MT 120VAC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Flange
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:950 Ohms
Coil Current:30 A