 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92S7A12-120)
TE Connectivity / P&B T92S7A12-120
PartNo:
T92S7A12-120
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 96
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST-NO 30A 110/120VAC PCB RELAY
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Power
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:120 VAC
Coil Resistance:950 Ohms