 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92S7D12-24)
TE Connectivity / P&B T92S7D12-24
PartNo:
T92S7D12-24
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 2086
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST-NO PC MT 24VDC
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:High Power
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Solder Pin
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 VDC
Coil Resistance:350 Ohms
Coil Current:30 A