 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / P&B  (T92S7D12-48)
TE Connectivity / P&B T92S7D12-48
PartNo:
T92S7D12-48
Manufacturers: TE Connectivity / P&B
Qty: 120
Request Qty:
Description: General Purpose Relays DPST-NO 30A 48VDC PWR PCB/PNL MNT RLY
Product Information:
RoHS:
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Solder Pin
Mounting Style:Through Hole
Mounting Type:Flange
Contact Form:DPST (2 Form A)
Contact Current Rating:30 A
Switching Voltage:277 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:48 VDC
Coil Resistance:1390 Ohms