TE Connectivity / P&B (T9AP5D52-12)
PartNo:
T9AP5D52-12
Description:
General Purpose Relays SPDT FLNG MNT 12VDC
Details
Product:
Power Relays
Type:
Standard
Contact Termination:
Quick Connect Terminal
Mounting Style:
Panel
Mounting Type:
Flange
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Current Rating:
20 A
Switching Voltage:
277 VAC
Coil Termination:
Quick Connect Terminal
Coil Voltage:
12 VDC
Coil Resistance:
144 Ohms