 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / OEG  (T9CP1A52-120)
TE Connectivity / OEG T9CP1A52-120
PartNo:
T9CP1A52-120
Manufacturers: TE Connectivity / OEG
Qty: 177
Request Qty:
Description: General Purpose Relays RELAY PWR 20A FLANGE MNT
Product Information:
RoHS:
Product:High Power Relays
Type:
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:250 V
Coil Termination:
Coil Type:
Coil Voltage:120 V
Coil Resistance:3025 Ohms