 All Product > Relays > General Purpose Relays > TE Connectivity / OEG  (T9CP1A54-24)
TE Connectivity / OEG T9CP1A54-24
PartNo:
T9CP1A54-24
Manufacturers: TE Connectivity / OEG
Qty: 212
Request Qty:
Description: General Purpose Relays
RoHS:Details
Product:Power Relays
Type:Standard
Contact Termination:Quick Connect Terminal
Mounting Style:Panel
Mounting Type:Flange
Contact Form:SPST (1 Form A)
Contact Current Rating:20 A
Switching Voltage:250 VAC
Coil Termination:Quick Connect Terminal
Coil Type:Non-Latching
Coil Voltage:24 VAC
Coil Resistance:144 Ohms