 All Product > Relays > Low Signal Relays > Song Chuan  (896H-1CH-S1-R1-T-12VDC)
Song Chuan 896H-1CH-S1-R1-T-12VDC
PartNo:
896H-1CH-S1-R1-T-12VDC
Manufacturers: Song Chuan
Qty: 181
Request Qty:
Description: Automotive Relays 1FormC SPDT 12V 50A
RoHS:Details
Contact Form:1 Form C (SPDT-BM)
Contact Current Rating:50 A
Coil Voltage:12 V
Coil Resistance:90 Ohms
Coil Current:
Switching Voltage:14 VDC, 28 VDC