 All Product > Relays > Low Signal Relays > Omron Electronics  (G5V-2-DC24)
Omron Electronics G5V-2-DC24
PartNo:
G5V-2-DC24
Manufacturers: Omron Electronics
Qty: 16261
Request Qty:
Description: Low Signal Relays - PCB ThruHole Sealed DPDT 24VDC 500mW
RoHS:Details
Product:Low Profile Relays
Type:Miniature
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Current Rating:1899-12-30 2:00:00
Coil Voltage:24 V
Maximum Switching Current:1899-12-30 2:00:00
Coil Current:20.8 mA
Coil Type:Non-Latching
Power Consumption:500 mW