 All Product > Resistors > Chip Resistors > Yageo  (RC0805JR-071R5L)
Yageo RC0805JR-071R5L
PartNo:
RC0805JR-071R5L
Manufacturers: Yageo
Qty: 95000
Request Qty:
Description: Thick Film Resistors - SMD 1.5 OHM 5%
RoHS:Details
Resistance:1.5 Ohms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Tolerance:5%
Temperature Coefficient:200 PPM / C
Voltage Rating:150 V