 All Product > Resistors > Chip Resistors > Yageo  (RC0805JR-076R8L)
Yageo RC0805JR-076R8L
PartNo:
RC0805JR-076R8L
Manufacturers: Yageo
Qty: 130000
Request Qty:
Description: Thick Film Resistors - SMD 6.8 OHM 5%
RoHS:Details
Resistance:6.8 Ohms
Power Rating:125 mW (1/8 W)
Tolerance:5%
Temperature Coefficient:200 PPM / C
Voltage Rating:150 V