 All Product > Resistors > Film Resistors > Yageo  (RC0402FR-072R2L)
Yageo RC0402FR-072R2L
PartNo:
RC0402FR-072R2L
Manufacturers: Yageo
Qty: 110000
Request Qty:
Description: Thick Film Resistors - SMD 2.2 OHM 1%
RoHS:Details
Resistance:2.2 Ohms
Power Rating:62.5 mW (1/16 W)
Tolerance:1%
Temperature Coefficient:200 PPM / C
Voltage Rating:50 V