 All Product > Resistors > Film Resistors > Yageo  (RC0402JR-07300KL)
Yageo RC0402JR-07300KL
PartNo:
RC0402JR-07300KL
Manufacturers: Yageo
Qty: 100000
Request Qty:
Description: Thick Film Resistors - SMD 300K Ohm 5% 1/16W 50 Volts
RoHS:Details
Resistance:300 kOhms
Power Rating:62.5 mW (1/16 W)
Tolerance:5%
Temperature Coefficient:100 PPM / C
Voltage Rating:50 V