 All Product > Resistors > Film Resistors > Yageo  (RC0402JR-075R1L)
Yageo RC0402JR-075R1L
PartNo:
RC0402JR-075R1L
Manufacturers: Yageo
Qty: 100000
Request Qty:
Description: Thick Film Resistors - SMD 5.1 Ohm 5% 1/16W 50 Volts
RoHS:Details
Resistance:5.1 Ohms
Power Rating:62.5 mW (1/16 W)
Tolerance:5%
Temperature Coefficient:200 PPM / C
Voltage Rating:50 V