 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (12FR010E)
Ohmite 12FR010E
PartNo:
12FR010E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 3595
Request Qty:
Description: RES 0.01 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:OhmiconeR 40
Resistance (Ohms):120
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Wirewound
Features:-
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.220" Dia x 0.406" L (5.60mm x 10.30mm)