 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (12FR015E)
Ohmite 12FR015E
PartNo:
12FR015E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2436
Request Qty:
Description: RES 0.015 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :2500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:RSMF
Resistance (Ohms):150
Tolerance:±5%
Power (Watts):2W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)
Height:-
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
Metal Oxide Film
Flame Proof, Moisture Resistant
±200ppm/°C
-55°C ~ 235°C
Axial
Axial
0.165" Dia x 0.433" L (4.20mm x 11.00mm)