 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (12FR050E)
Ohmite 12FR050E
PartNo:
12FR050E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 13230
Request Qty:
Description: RES 0.05 OHM 2W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:RSMF
Resistance (Ohms):100k
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)