 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (13FR010E)
Ohmite 13FR010E
PartNo:
13FR010E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1648
Request Qty:
Description: RES 0.01 OHM 3W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk
Series:ALSR
Resistance (Ohms):15
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±30ppm/°C
Operating Temperature:-65°C ~ 350°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)