 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (13FR100E)
Ohmite 13FR100E
PartNo:
13FR100E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 6995
Request Qty:
Description: RES 0.1 OHM 3W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:GS-3
Resistance (Ohms):27k
Tolerance:±1%
Power (Watts):3W
Composition:Thick Film
Features:Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.224" Dia x 0.516" L (5.70mm x 13.10mm)