 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (15FR010E)
Ohmite 15FR010E
PartNo:
15FR010E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 10472
Request Qty:
Description: RES 0.01 OHM 5W 1% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :100
Packaging:Bulk
Series:Military, MIL-R-10509/8, RN50
Resistance (Ohms):133
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Composition:Metal Film
Features:Flame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.065" Dia x 0.150" L (1.65mm x 3.81mm)