 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (610HR050E)
Ohmite 610HR050E
PartNo:
610HR050E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 10000
Request Qty:
Description: RES 0.05 OHM 1W 3% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :500
Packaging:Tape & Box (TB) Alternate Packaging
Series:AC
Resistance (Ohms):12
Tolerance:±5%
Power (Watts):5W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)