 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (615HR010E)
Ohmite 615HR010E
PartNo:
615HR010E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 12627
Request Qty:
Description: RES 0.01 OHM 1.5W 3% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:CFM
Resistance (Ohms):2.2k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:0/ -400ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.091" Dia x 0.256" L (2.30mm x 6.50mm)