 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (630HR010E)
Ohmite 630HR010E
PartNo:
630HR010E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2896
Request Qty:
Description: RES 0.01 OHM 3W 3% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CFR
Resistance (Ohms):1.5k
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.167W, 1/6W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)