 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (630HR025E)
Ohmite 630HR025E
PartNo:
630HR025E
Manufacturers: Ohmite
Qty: 3377
Request Qty:
Description: RES 0.025 OHM 3W 3% AXIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:NFR25H
Resistance (Ohms):22
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:Flame Proof, Fusible
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)