 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (MK1002FE-R52)
Ohmite MK1002FE-R52
PartNo:
MK1002FE-R52
Manufacturers: Ohmite
Qty: 4940
Request Qty:
Description: Metal Film Resistors - Through Hole 1/4W 10K Ohm 1% 250 Volt
RoHS:Details
Termination Style:Axial
Resistance:10 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Tolerance:0.01
Temperature Coefficient:50 PPM / C
Voltage Rating:250 V