 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (ML2490FE-R52)
Ohmite ML2490FE-R52
PartNo:
ML2490FE-R52
Manufacturers: Ohmite
Qty: 4000
Request Qty:
Description: Metal Film Resistors - Through Hole 1/2W 249 Ohm 1% 350 Volt
RoHS:Details
Termination Style:Axial
Resistance:249 Ohms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Tolerance:0.01
Temperature Coefficient:50 PPM / C
Voltage Rating:350 V