 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (OK6825E-R52)
Ohmite OK6825E-R52
PartNo:
OK6825E-R52
Manufacturers: Ohmite
Qty: 49750
Request Qty:
Description: Carbon Film Resistors - Through Hole 6.8K Ohm 1/4W 5% 250 Volt
RoHS:Details
Termination Style:Axial
Resistance:6.8 kOhms
Power Rating:250 mW (1/4 W)
Tolerance:0.05
Voltage Rating:250 V