 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (OL5605E-R52)
Ohmite OL5605E-R52
PartNo:
OL5605E-R52
Manufacturers: Ohmite
Qty: 3889
Request Qty:
Description: Carbon Film Resistors - Through Hole 56 Ohm 1/2W 5% 350 Volt
RoHS:Details
Termination Style:Axial
Resistance:56 Ohms
Power Rating:500 mW (1/2 W)
Tolerance:0.05
Voltage Rating:350 V