 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (SM102031005F)
Ohmite SM102031005F
PartNo:
SM102031005F
Manufacturers: Ohmite
Qty: 741
Request Qty:
Description: RES 10M OHM 1W 1% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:SFR16S
Resistance (Ohms):511
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)