 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (SM104035005FE)
Ohmite SM104035005FE
PartNo:
SM104035005FE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 13712
Request Qty:
Description: RES 50M OHM 1.5W 1% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Bulk Alternate Packaging
Series:MFR
Resistance (Ohms):6.98k
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)