 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TA810PW3R00J)
Ohmite TA810PW3R00J
PartNo:
TA810PW3R00J
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1351
Request Qty:
Description: RES 3 OHM 10W 5% RADIAL
Product Information:
Minimum Quantity :
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:ERDS2
Resistance (Ohms):91
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Composition:Carbon Film
Features:-
Temperature Coefficient:-150/ -350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.067" Dia x 0.126" L (1.70mm x 3.20mm)