 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TAH20PR050JE)
Ohmite TAH20PR050JE
PartNo:
TAH20PR050JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 2312
Request Qty:
Description: RES 0.05 OHM 20W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:AC
Resistance (Ohms):0.15
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Wirewound
Features:Flame Proof, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature:-
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.189" Dia x 0.512" L (4.80mm x 13.00mm)