 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TBH25P24R0JE)
Ohmite TBH25P24R0JE
PartNo:
TBH25P24R0JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 688
Request Qty:
Description: RES 24 OHM 25W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:SFR16S
Resistance (Ohms):1.21M
Tolerance:±1%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Metal Film
Features:-
Temperature Coefficient:±250ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height:-
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
Metal Oxide Film
Flame Proof, Moisture Resistant
±200ppm/°C
-55°C ~ 200°C
Axial
Axial
0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)