 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TBH25P51R0JE)
Ohmite TBH25P51R0JE
PartNo:
TBH25P51R0JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 802
Request Qty:
Description: RES 51 OHM 25W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :1500
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:ERG
Resistance (Ohms):2.7k
Tolerance:±5%
Power (Watts):3W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±300ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.217" Dia x 0.591" L (5.50mm x 15.00mm)