 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TBH25P7R50JE)
Ohmite TBH25P7R50JE
PartNo:
TBH25P7R50JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 1647
Request Qty:
Description: RES 7.5 OHM 25W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:cxda-ReelR
Series:SR
Resistance (Ohms):0.1
Tolerance:±1%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Element
Features:Current Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient:-50/ +100ppm/°C
Operating Temperature:-15°C ~ 105°C
Package / Case:SR10
Supplier Device Package:SR10
Size / Dimension:0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height:0.385" (9.78mm)