 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TBH25PR036JE)
Ohmite TBH25PR036JE
PartNo:
TBH25PR036JE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 660
Request Qty:
Description: RES 0.036 OHM 25W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:ERG
Resistance (Ohms):3.9k
Tolerance:±5%
Power (Watts):1W
Composition:Metal Oxide Film
Features:Flame Proof
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Height:-
Number of Terminations:2
Failure Rate:-
Metal Oxide Film
Flame Proof, Moisture Resistant
±200ppm/°C
-55°C ~ 235°C
Axial
Axial
0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)