 All Product > Resistors > Through Hole Resistors > Ohmite  (TCH35P100RJE)
Ohmite TCH35P100RJE
PartNo:
TCH35P100RJE
Manufacturers: Ohmite
Qty: 3760
Request Qty:
Description: RES 100 OHM 35W 5% TO220
Product Information:
Minimum Quantity :5000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:CF
Resistance (Ohms):5.1M
Tolerance:±5%
Power (Watts):0.5W, 1/2W
Composition:Carbon Film
Features:Flame Retardant Coating, Moisture Resistant
Temperature Coefficient:0/ -1500ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Package / Case:Axial
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.106" Dia x 0.335" L (2.70mm x 8.50mm)